• Zvani mums: 67222350 vai 29267544

Vecākais apskatāmais Rīgas zīmogs

Sākumlapa » Blogs » Zīmogi » Vecākais apskatāmais Rīgas zīmogs
SIGILLUM CIVITATIS RIGENSIS – vecākais apskatāmais Rīgas zīmogs

Rīgas rātes zīmogs 1347. gads
Šāds uzraksts ir lasāms 1347.gadā izgatavotā zīmoga aplocē. Tulkojums no latīņu valodas nav sarežģīts – Rīgas pilsētas zīmogs. Vecākais zīmogs, kas saglabājies, tagad aplūkojams Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja ekspozīcijā blakus tieši ar šo zīmogu apstiprinātajam dokumentam, ko papildina zīmoga nospiedums vaskā. Senā zīmogspiedņa izmēri ir gan iespaidīgi. Izliets no bronzas, sver 940 gramus, ir 9,5 cm augsts un ar 8,5 cm lielu diametru. Zīmoga vidū ir pilsētas mūris ar diviem torņiem un atvērtiem vārtiem. Vārtos zem pacelta režģa ir lauvas galva, kas tolaik Rīgas zīmogam ir jauns simbols.
Izmaiņas zīmogos un ģerbonī parasti notiek politiskās varas maiņu gadījumos. 14.gadsimtā tā notika arī Rīgā – jau minētā lauvas galva simbolizēja rīdzinieku drošsirdību un gatavību aizstāvēties pret pārspēku. Kaut arī visi pārējie ģerboņa pamatelementi – mūris, atslēgas un krusts – tika saglabāti, tomēr mainīts tika simbolu novietojums, un tad pēc heraldikas kanoniem šie simboli iegūst jaunu nozīmi.
Tā nemainīgi starp torņiem vertikāli stāvošās Sv.Pētera atslēgas ir sakrustotas t.s. Andreja slīpajā krustā, bet krusta spieķa vietā ir ordeņa krusts. Bīskapa krusta nomaiņa ar ordeņa krustu un tā nolikšana virs pilsētas mūra kopā ar pilsētas atslēgām nozīmēja ordeņa politisko virskundzību.
Šāds ģerboņa attēls ir palicis gandrīz nemainīgs līdz pat mūsu dienām. Vienīgi katra nākamā Rīgas virsvara lika klāt savus simbolus. Vienīgais noteikums – virs krusta un ārpus mūriem.

Ja jums ir zināms, kur aplūkojami pilsētu vai kādi citi senie zīmogi, – sazinieties ar mums!
Iespējams, ka ziņa būs tā vērta, lai saņemtu dāvanā personificētu zīmogpildspalvu.

Vecākais apskatāmais Rīgas zīmogs
5 (99.6%) 50 votes
Sazināties ar mums